Belle Epoque

NOWY SERIAL

ŚRODA 21:30

OD 15 LUTEGO

TVN

Magdalena Cielecka – najważniejsze role

Udostępnij Tweetnij Wykop

Możemy ją podziwiać na deskach polskich i zagranicznych teatrów, jak i w filmach oraz serialach. Dubbingowała też animacje i wystąpiła w teledysku. Najnowszym projektem aktorskim Magdaleny Cieleckiej jest udział w jednnym z najbardziej oczekiwanych seriali roku - „Belle epoque”. Oto nasz przegląd jej najważniejszych kreacji aktorskich.

„Belle Epoque”
Magdalena Cielecka w superprodukcji TVN-u „Belle Epoque” gra postać Konstancji Morawieckiej, największej, a zarazem nieszczęśliwej miłości Jana Edigeya-Koryckiego.(Paweł Małaszyński). Bohaterka jawi się jako kobieta piękna, wrażliwa i wyniosła. W rzeczywistości cały czas boryka się z rodzinną tragedią, która przekreśliła jej plany na przyszłość u boku JanaCały mieszczański i arystokratyczny Kraków kibicował tej pięknej parze, jednak ich szczęście przerwał tragiczny finał pojedynku z udziałem ukochanego Konstancji i Lucjana. Dwa dni później Jan wyjechał z Krakowa, a tym samym zniknął z jej życia . Serial „Belle Epoque” rozpoczyna się w momencie, gdy Jan niespodziewanie wraca do miasta, gdzie musi rozwiązać zagadkową sprawę morderstwa, a przy okazji stawić czoła dawnej miłości.

„Pokuszenie”
23-letnia Magdalena Cielecka za debiut w filmie „Pokuszenie” (1995) Barbary Sass otrzymała nagrodę Złotego Lwa w kategorii „Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca”. Świeżo upieczona absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie zagrała tam postać Anny, młodej zakonnicy, która zimą 1953 roku zostaje wyznaczona do posługi księdzu więzionemu przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Na miejscu okazuje się, że w miejscu odosobnienia przebywa mężczyzna, którego Anna przed laty obdarzyła wyjątkowym uczuciem. Komuniści pragną, by zakonnica donosiła i skompromitowała księdza. Wplątana w intrygę Anna musi się odnaleźć w tragicznej sytuacji, która wystawia ją na bolesną próbę.

„Amok”
Za występ w „Amoku” (1998) Magdalena Cielecka była nominowana do nagrody filmowej Orzeł w kategorii „Najlepsza główna rola kobieca”. Aktorka zagrała postać Julii, byłej dziewczyny Maxa (Mirosław Baka). Gracza giełdowego o niejasnej przeszłości, który wprowadza głównego bohatera, młodego dziennikarza radiowego pracującego nad reportażem, w świat wielkich finansów i inwestycji. Magdalena Cielecka rolą w „Amoku” dała się poznać jako zmysłowa i odważna aktorka, niedająca się zaszufladkować.

„Zakochani”
Kolejną nominację do Orła za najlepszą główną rolę kobiecą przyniósł jej występ w komedii romantycznej „Zakochani” z 2000 roku. Magdalena Cielecka zagrała w nim Zosię, piękną i inteligentną dziewczynę z niezwykłym darem, sprawiającym, że bohaterka potrafi w sobie rozkochać każdego napotkanego mężczyznę. Przez całe swoje życie Zosia bezwzględnie wykorzystywała ślepe zauroczenie adoratorów, aż do momentu spotkania Mateusza (Bartosz Opania). W jego towarzystwie dziewczyna zaczyna zmieniać swoje życie i dostrzegać prawdziwe znaczenie miłości.

„Egoiści”
„Egoiści” to dramat psychologiczny z 2000 roku, który zapewnił Magdalenie Cieleckiej nominację do Nagrody Orzeł (najlepsza główna rola kobieca) oraz nominację do Złotej Kaczki (najlepsza aktorka). W filmie Mariusza Trelińskiego Cielecka wykreowała postać Anki, dziewczyny głównego bohatera, granego przez Olafa Lubaszenkę. Anka to piękna, krucha i skrzywdzona dziewczyna, próbująca uśmierzyć ból po rozstaniu narkotykami i alkoholem. Kobieta zatraca się w łatwych przyjemnościach nocnego życia, ale żadne używki i przelotne znajomości nie potrafią wymazać dawnego ukochanego z jej pamięci.

„Wenecja”
Kolejną ważną rolą Magdaleny Cieleckiej, za którą aktorka była nominowana do Orła i Złotej Kaczki, był występ w „Wenecji” Jana Jakub Kolskiego. W filmie z 2010 roku Cielecka zagrała matkę głównego bohatera, 11-letniego Marka, który marzy o wyjeździe do Wenecji. Podróżowanie do „wodnego miasta” to tradycja kultywowana w rodzinie chłopca od pokoleń. Niestety wraz z wybuchem drugiej wojny światowej Marek musi się pogodzić z niemożnością zrealizowania marzenia. W tym momencie z niespodziewaną pomocą przychodzą zwariowane ciotki chłopca, które budują mu „prawdziwą” Wenecję w zalanej wodą piwnicy.